, ,

@  چرا به وجود آمد؟

 

در مورد قدمت دقیق @ منابع مختلف نظرات مختلفی دادند بنابراین اینجا نمی‌توانم سن دقیق @ را بگوییم اما اینکه کی این نشانه به وجود آمد برمیگردد به قرن‌ها پیش، بگذارید بگویم قرون وسطی.دیکشنری آکسفورد در باره @ می‌نویسد که این نشانه صورت کوتاه شده از  واژه لاتین ad- است به معنای “به، به سمت ویا در”. و از آن در لیست قیمتها و فاکتورها و اوراق حسابداری استفاده می‌شد. به همین دلیل هم در زبان انگلیسی اَت @ بیشتر در اصطلاحات تجاری کاربرد داشت. در زبانهای دیگر نام‌های متفاوتی داشت. یکی از جالبترین‌ها ایتالیایی بود که به آن “حلزون” می‌گفتند.

سوال مهم اینجاست که چرا a را داخل دایره قرار گرفت و ما از کلمه لاتین ad- به نشانه @ رسیدیم؟ احتمال زیاد زمانی که این کلمه به لاتین با دست حکاکی می‌شد انتهای حرفd  به سمت چپ انحنای بیشتری پیدا کرده و به سمت a چرخیده است و در نهایت با کم کم حذف شدن حرف a به صورت نماد درآمده است. در واقع دایره دور حرف a  باقیمانده  حرف d است.

فارغ از ریشه اصلی این نشانه ما امروزه با این سمبل بیشتر از هر چیز دیگری آشنا هستیم. این سوال که نشانه @ چه زمانی وارد کیبرد کامپیوتر شد کتاب مدیریت استفاده از وب managing web usage  درباره بررسی تصاویر در ماشین‌های تایپ قدیم می‌نوسید که این نشانه از سال ۱۸۸۰ میلادی در صفحه کلیدها گنجانده شد.

کاربرد @ در آدرس ایمیل هم بر می‌گردد به سال ۱۹۷۱. ری تاملینسون نشانه @ در فرمت آدرس ایمیل برای تست کردن سیستم با استفاده از ARPA net   از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر فرستاد. و جالب اینجاست که او بارها وبارها تکرار کرد که نمی‌دانست چه پیغامی را فرستاده برای اینکه فکر نمی‌کرد درآن لحظه محتوای آن پیام موضوع مهمی باشد!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *