,

چرا پشه بعضی‌ها را بیشتر می‌گزد؟

این سوال خیلی ها در شب های تابستان است چرا پشه بعضی ها را بیشتر می گزد؟

گروه خونی، متابولیسم و سوخت و ساز بدن، ورزش و رنگ لباس و خوردن ماءالشعیر باعث می‌شود که برای پشه‌ها خوشمزه و یا بدمزه شوید!

وقتی در تابستان بارها از خواب بیدار می‌شوید و می‌بینید دوستانتان خیلی راحت خوابیده‌اند و صبح با یک بدن قرمز و پر از جای گزیدگی از پشه‌های شب گذشته شکایت می‌کنید در حالیکه دیگران هیچ   نشانی از این موجودات ندیده‌اند! شما تنها نیستید خیلی‌ها مثل شما هستند. همه خوشمزگی شما برای پشه‌ها برمی‌گردد به موارد زیر:

گروه خونی

گروه خونی

هیچ شکی نیست که پشه‌ها ما را می‌گزند تا پروتئین خون را بخورند. تحقیقات نشان‌داده است که برخی گروه خونی‌ها برای پشه‌ها خوشمزه‌ترند. در طی یک آزمایش دانشمندان به این نتیجه رسیدند که تحت شرایط کاملا یکسان  این حشره ها از گروه‌خونی O دوبرابر گروه خونی A  می‌خورند، و گروه خونی B بعد از O خون مورد علاقه پشه‌هاست. در واقع اگر بخواهیم گروه خونی‌ها را به سلیقه پشه‌ها بگوییم اول O بعد B و بعد A. همچنین بر اساس تحقیقات دانشمندان، ۸۵درصد انسان‌ها پوستشان پیام‌های شیمیایی ترشح می‌کند که نشان‌می‌دهد آنها چه گروه خونی‌ای دارند و پشه‌ها بیشتر جذب آن دسته از انسان‌ها می‌شوند که پوستشان این پیام‌های شیمیایی را ترشح می‌کند صرف نظر از نوع گروه خونی.

چرا پشه بعصی ها را بیشتر می گزد

دی‌اکسیدکربن

یکی از راه‌های کلیدی که پشه‌ها هدف خود را تعیین می‌کنند از طریق دی‌اکسیدکربنی است که انسان‌ها با تنفسشان بیرون می‌دهند. پشه‌ها این میزان دی‌اکسیدکربن را از حدود ۴متری تشخیص می‌دهند. در واقع انسان‌هایی که چاقترند و اکسیژن بیشتری تنفس می کنند در نتیجه دی‌اکسید کربن بیشتری بیرون می‌دهند برای پشه‌ها جذابترند. اینجاست که این موجودت موذی کمتر  نزدیک کودکان می‌شوند تا بزرگسالان.

ورزش و متابولیسم

علاوه بر دی‌اکسیدکربن، پشه‌ها قربانی‌های خودشان را از بوی اسید اوره، اسید لاکتیک، اسید آمونیاک و دیگر موادی که در عرق انسان وجود دارد. پشه‌ها همچنین به کسانی که دمای بدنشان بالاتر است بیشتر جذب می‌شوند. از آنجا که ورزش‌های پرتحرک میزان زیادی اسید لاکتیک و حرارت ایجاد می‌کند باعث می‌شود که برای پشه‌ها خوشمزه‌تر باشید. علاوه بر ورزش میزان اسید اوریک خون از طریق ژنتیک هم به افراد منتقل می‌شود.

باکتری روی پوست

باکتری‌های روی پوست

دانشمندان معتقدند که برخی باکتری‌ها که روی پوست انسان زندگی می‌کنند جذابیت ما برای پشه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.در سال ۲۰۱۱ دانشمندان به این نتیجه رسیدند که میزان زیاد نوعی باکتری در پوست باعث جذب این حششرات به انسان‌ها می‌شود. پخش شدن باکتریها در تمام پوست باعث می‌شود که تجمع آنها تنها در قسمت‌هایی از پوست بدن باعث جذب بیشتر پشه‌ها به آن ناحیه‌ها می‌شود. اینکه کف پا، آرنج و زانو ها برای پشه‌ها جذابترند دقیقا برای این است که باکتری‌ها در این قسمت پوست تجمع بیشتری دارند.

ماءالشعیر

تنها ۲ لیوان ماءالشعیر در روز شما را به یک غذای خوشمزه برای پشه‌ها تبدیل می‌کند. در واقع ماءاشعیر هم از نوع الکل‌دارش که حرارت بدن را بالا می‌برد بلکه میزان اتانول عرق بدن زیاد است و برای  به اندازه کافی اشتها برانگیز.

چرا پشه بعضی ها را بیشتر می گزد؟

حاملگی

در طی تحقیقات جالب راجع به این مسئله، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که زنان حامله دو برابر انسان‌های دیگر مورد حمله این گزنده های ریز قرار می‌گیرند. در واقع زنان حامله به این علت که ۲۱درصد بیشتر از آدم‌های دیگر دی‌اکسیدکربن بیرون می‌دهند و همینطور میانگین دمای بدن آنها ۱.۲۶ درجه فارنهایت گرمتر از  دیگران است قربانی اشتهای پشه‌ها هستند.

رنگ لباس

این دلیل ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد، اما پشه‌ها علاوه بر حس بویایی از حس بینایی‌اشان برای پیدا کردن شکارشان استفاده می‌کنند. بنابراین پوشیدن لباس‌هایی با رنگ  آبی تیره، سیاه و قرمز  کار را برای آنها آسانتر می‌کند.

ژنتیک

در نهایت اینکه عوامل ژنتیکی از عوامل موثر برای جذب پشه‌ها است. حدود ۸۵ درصد جذابیت برای پشه‌ها از عوامل ژنتیکی است که دانشندان هنوز دقیقا نمی‌دانند این کدام ژن در بدن انسان ‌ها  آنها را به غذای خوشمزه‌تری برای پشه‌ها هستند.

لینک اصلی

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *