,

چقدر باکتری و میکروب در هر بوسه وجود دارد؟

دهان ما حاوی ۷۰۰ نوع باکتری متفاوت است. با دانستن این مطلب شاید بتوانید حدس بزنید چقدر باکتری با بوسیدن انسان‌ها به یکدیگر منتقل می‌شود. در یک تحقیق و آزمایش جالب در یک بوسه ۱۰ ثانیه‌ای ۸۰میلیون باکتری منتقل می‌شود.

محققان و دانشمندان میکروبیولوژی هلندی در دانشگاه آمستردام یک آزمایش جالب انجام دادند تا متوجه شوند چقدر باکتری توسط زوجها منتقل می‌شود. آنها از ۲۱ زوج با میانگین سنی ۱۷ تا ۴۵ سال خواستند که عادات غذایی و بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی شرح دهند حتی مارک خمیر دندان و نوع غذاها و سیگاری که مصرف می‌کردند را ثبت کردند. بعد از آنها خواستند تا بزاق دهانشان را در لوله‌های آزمایشی بریزند تا آنها را به درستی آزمایش و بررسی کنند. آنها به وضوح متوجه شدند که  هر زوجی باکتری‌های شبیه به هم و گاهی یکسان در بزاق دهان خود دارد که آن هم به علت عادت‌غذایی مشترک و بوسه است.

در ادامه آنها خواستند بفهمند که چقدر باکتری با بوسه منتقل می‌شود. بنابراین آنها از هر زوج یکی را خواستند که مایع پروبیوتیک مخصوص که باعث می‌شود  باکتری های زبان و بزاق تا حد زیادی از بین برود را استفاده کند و بعد از بوسه دوباره بزاق‌های هر دو را بررسی کردند. در نتیجه ۵۴ درصد از باکتری های بزاق و ۴۵ درصد از باکتری‌های زبان در هر دو مشترک بود، این نشان می‌داد که با یک بوسه آن کسی که دهانش تقریبا فاقد باکتری بود این میزان درصد باکتری را از همسرش دریافت کرده‌است.

در نهایت یک بوسه ۱۰ ثانیه‌ای ۸۰ میلیون باکتری منتقل می‌کند در حالی که یک بوسه روی لب بدون تماس بزاق ۱۰۰۰۰ باکتری منتقل می‌کند.

یادمان باشد که بعد از این تنها بهداشت دهان خودمان مهم نیست شاید مسواک‌زدن همسرمان اهمیت بیشتری داشته باشد!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *