کارتن خوابی و اعتیاد اصلا دور از ذهن نیست

داستان قورباغه آب‌پز را شنیده‌اید؟ داستان این‌طور می‌گوید که اگر یک قورباغه را در ظرفی از آب سرد قرار دهید و ظرف را آهسته گرما  دهید، قورباغه متوجه گرم شدن آب نخواهد شد و درواقع آهسته‌آهسته جوشانده می‌شود و درنهایت خواهد مرد. تا سال‌ها مردم این موضوع را واقعیت می‌دانستند تا اینکه ثابت شد این داستان صحت ندارد. درواقع قورباغه‌ها آن‌قدر شعور دارند که از ظرف بیرون بپرند اما این داستان تبدیل به استعاره‌ای شده است که در بسیاری از جنبه‌های زندگی ما قابل تطبیق است. یکی از بهترین این موارد داستان اعتیاد است.

خوشبختانه در رسانه‌ها همیشه صحبت از مضرات اعتیاد است و کم نیستند مواردی که از وحشتناکی اعتیاد می‌شنویم. دکتری که کارتن‌خواب شد، بازنشسته‌ای که در خیابان می‌خوابد و …! آن‌قدر تعداد این موارد زیاد است که برای ما به موضوعی عادی شده‌اند و از شنیدن آن‌ها تعجب نمی‌کنیم. اما همیشه و همیشه این سؤال بوده است که آیا واقعاً امکان دارد؟ اصلاً ممکن نیست که یک دکتر، مهندس، معلم، بازنشسته و … آن‌قدر گرفتار اعتیاد شوند که همه‌چیزشان را از دست بدهند.

اما متأسفانه باید بگوییم که بله! امکان دارد. اما چگونه؟ جواب ساده است. این دوستان معتاد ما درواقع همان قورباغه‌های دیگ آب جوش هستند! شاید بهتر باشد که از جنبه دیگری به موضوع نگاه کنیم. دو معادله درون عکس پایین را می‌بینید؟

معادله اعتیاد

معادله اول می‌گوید که اگر شما در طول یک‌ سال اگر هرروز فقط و فقط ۰.۰۱ بهتر شوید در پایان سال شما ۳۷ برابر بهتر شده‌اید. اما اگر هرروز تنها به‌اندازه ۰.۰۱ بدتر شوید، با ساده‌تر بگوییم، هرروز یک تصمیم و تنها یک تصمیم کوچک و اشتباه بگیرید در پایان سال به معنای واقعی وارد منجلاب بزرگی خواهید شد. شما درواقع در طول یک سال ۳۳ برابر بدتر شده‌اید.

داستان اعتیاد هم‌داستان این معادله بدتر شدن است. اعتیاد و مصرف مواد این‌طور نیست که با اولین مصرف اعتیاد، ظرف یک روز شما بدبخت شوید. نه، اصلاً! اتفاقاً آن روز روزی خوبی برای شما خواهد بود! نشئه می‌کنید. فشارها و استرس‌هایتان برطرف می‌شود. دنیا را لذت‌بخش می‌بینید و انگار شرایط بهترین از این نخواهد بود. اما متأسفانه مصرف مواد تأثیر اصلی را روی مغز شما می‌گذارد و اگر خیلی خوش‌بین باشیم، شما تنها یک تصمیم اشتباه در آن روز خواهید گرفت! و اگر ادامه دهید، وارد معادله بدتر شدن خواهید شد و راهی را آغاز کرده‌اید که پایان آن ممکن است کارتن‌خواب شدن باشد!

موضوع وقتی بدتر می‌شود که با مصرف مداوم مواد، دیگر استفاده از مواد لذت روز اول را نخواهند داشت! روز اول، دوم، سوم  مسلماً لذت خواهید برد. اما از روزهای بعد نه‌تنها هیچ لذتی وجود ندارد، بلکه تنها مصرف می‌کنید تا خمار نمانید و حالت عادی داشته باشید. اما فراموش نکنید که در طول دوران اعتیاد هرروز  حداقل یک تصمیم اشتباه خواهید گرفت! بعد از آن دیگر این مواد مخدر است که زندگی شما را به دست می‌گیرد. شما در دیگ آب جوشی هستید که شاید حتی توان پریدن از آن را هم نداشته باشید. مصرف یک هفته مواد مخدر شاید خطرناک نباشد اما یادتان باشد وقتی اولین نمره زیر ۱۰ را در مدرسه گرفتید دیگر برایتان عادی شد. ترس استفاده از مواد مخدر و ترس از نیفتادن در دام آن بهترین ترسی است که باید در زندگی داشته باشید. این همان ترسی است که زندگی شما را تغییر می دهد.  هیچ دلیلی هم برای پنهان کردن آن نیست این همان ترسی است که با اعتماد به نفس از شجاعت روبه رو شدن با زندگی می‌گوید. همه کسانی که معتاد شده اند بهانه این را دارند که فشار زندگی ما را به این دام انداخت . آنها همان شجاعتی را که دیگران به مواد مخدر نه می گویند ندارند. شجاعت مواجه شدن با سختی‌های زندگی و ساختن آن. می‌توان بدون هیچ آرام بخشی زندگی را مدیریت کرد.

ممکن است بگویید هر چه بشود، ما به کارتن‌خوابی نخواهیم رسید. بله! درست است. خیلی از معتادان کارتن‌خواب نیستند! اما متأسفانه آن‌ها هم قورباغه‌های دیگ آب جوش هستند. آن‌ها هم مسلماً انسان‌های موفق‌تری بودند اگر هرروز تنها آن‌یک تصمیم اشتباه را نمی‌گرفتند. شاید آن مهندس معتاد پیشرفت شغلی بهتری می‌داشت اگر معتاد نبود. شاید آن دکتر معتاد می‌توانست بیماران بیشتری را از مرگ نجات دهد و ….

در پایان به یاد داشته باشید که اعتیاد شما را مسلماً تبدیل به قورباغه دیگ آب جوش می‌کند که هرروز یک تصمیم اشتباه می‌گیرد. شما نه‌تنها سزاوار این سرنوشت تلخ نیستید! بلکه با دوری از اعتیاد وارد معادله تصمیمات درست  می شوید و در طول ماه‌ها و سال‌ها موفقیت خود را تماشا  می کنید. فراموش نکنید که موفقیت یک‌شبه به دست نخواهد آمد اما می توان در ثانیه شکست خورد!

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *