, ,

کره مارگارین چیست؟ آیا بی‌ضرر است؟

کره مارگارین چیست؟ آیا بی‌ضرر است؟

کره مارگارین دست ساز انسان است که از انواع روغن گیاهی تهیه می‌شود. شایعات و اخبار نشان می‌دهند که کره مارگارین انتخاب بهتر و سالم‌تری از کره حیوانی است، چراکه کلسترول کمتری دارد و احتمالا چون منبع گیاهی دارد و چربی اشباع کمتری دارد. متاسفانه همین نام کره گیاهی موجب شده‌است که بسیاری ازما اشتباها کره گیاهی را برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی یا فشار خون، انتخاب مناسب‌تری بدانیم.

نکاتی در رابطه با کره مارگارین 

کالری

مساله اول در رابطه با کره مارگارین یا همان کره گیاهی ین است که کالری آن مشابه کالری کره‌های حیوانی است.

انواع چربی

در مورد مضر بودن انواع چربی اشباع تناقص‌هایی در تحقیقات وجود دارد. اما مساله‌ای که امروزه در مورد چربی‌ها به درستی آن اطمینان داریم این است که چربی‌های ترانس قطعا مضرتر و از هر نوع چربی دیگری هستند. اگرچه در انواع مختلف کره مارگارین، مقدارهای متفاوتی از چربی ترانس وجود دارد، اما معمولا در هر قاشق غذاخوری از انواع کره گیاهی حدودا دو گرم چربی ترانس وجود دارد. انواع چربی ترانس موجب بالا رفتن (LDL) یا همان کلسترول بد و نیز پایین آمدن (HDL) یا همان کلسترول خوب می‌شوند و در نتیجه خطر تشکیل پلاک در دیواره‌ی عروق خونی را بالا می‌برند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در یکی از مطالعات اخیری که انجمن قلب آمریکا انجام داده‌است، گزارش شده که افرادی که به طور منظم از انواع چربی ترانس گیاهی استفاده می‌کنند دو برابر بیشتر تحت خطرابتلا به حمله قلبی هستند.

سیستم ایمنی

علاوه بر اثرات مضری که روی سلامتی قلب و عروق دارد، مصرف کره مارگارین باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شده و فرد را نسبت به انواع بیماری مانند آنفولانزا، سرماخوردگی و تب مستعد می‌کند.

شیردهی مادران

مساله بعدی در مورد مادر شیرده است. مادران در دوران شیردهی باید بدانند که ممکن است مصرف کره مارگارین و در کل انواع چربی ترانس کیفیت شیر مادران را پایین بیاورد. البته جا دارد تا در این زمینه تحقیقات بیشتری  انجام شود. اما گزارشات تا به امروز حاکی از آن بوده‌است که مصرف چربی ترانس بالا در رژیم غذایی مادر باعث بالا رفتن ریسک مقاومت به انسولین و نیز اختلال در متابولیسم گلوکز در قلب نوزاد می‌شود.

پس هر نوع محصول گیاهی خوب و بی‌ضرر نیست.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *