کمک های اولیه که هر کسی باید بداند، بند آوردن خونریزی .

راه‌های ساده کمک‌های اولیه در هنگام حادثه چیست تا بتوان جان یک حادثه دیده را نجات داد؟

هیچ احساسی وحشتناک‌تر از این نیست که  هنگام یک حادثه و یا اتفاق نتوانی به حادثه دیده کمک کنی و در واقع به خاطر اینکه نمی دانستی چه کاری انجام دهی او آسیب جدی ببیند و یا جانش را از دست دهد.  هر انسانی باید بداند که در هنگام حادثه اولین و مهم‌ترین کمک های اولیه چیست. تا رسیدن آمبولانس و اورژانس ثانیه‌ها حتی ارزشمندند. یک سری کامل از مقالات کمک‌های اولیه با عنوان ۵ راه حیاتی نجات اولیه در وب سایت علمی today I found out چاپ شده است که باید هر کسی آن را بداند به هر حال حادثه خبر نمی‌کند.

در مورد کمک‌های اولیه اولین سوال این است که در برابر کدام مجروح و بیمارحادثه دیده چه رفتاری انجام داد؟ برای مثال دربرابر کسی که ناراحتی قلبی دارد چه کاری می شود کرد و یا کمک‌های اولیه برای یک مریض دیابتی چیست؟ اینها بحث‌های ریزی است که باید بعدها به آن پرداخا. این ۵ راه حل ساده را باید برای هر حادثه‌دیده‌ای انجام داد تا زمان را برای نجات جان او خرید. ممکن است فکر کنید که برخی از این راه حل‌ها کاملا حرفه‌ای هستند اما باید بدانید که هنگام نجات جان کسی کمترین میزان از آگاهی کمک‌های اولیه می تواند موثر باشد.از پنچمین راه کمک اولیه شروع می‌کنیم:

فشار مستقیم

کمک های اولیه برای قطع خونریزی

فشار مستقیم از آنجا که همه می‌دانند راهی برای بندآوردن خونریزی است که در واقع می‌توان گفت بهترین آن است. به این مفهوم که دستتان را (که بهتر است دستکش داشته باشد به خاطر جلوگیری از انتشار عفونت در خونریزی) مستقیما به روی زخم قرار دهید.  به اندازه‌ای فشار بیاورید که خونریزی کم شود. دقت کنید میزان فشار مسئله مهمی است. حتی اگر بدترین میزان خونریزی باشد نباید بیشتر از یک تا یک و نیم کیلو بر هر ۵/۲ سانتی‌متر مساحت زخم فشار بیاورید.  دقت داشته باشید که سه نوع خونریزی داریم:

نوع اول همان خونریزی است که همه شاید با آن مواجه شده باشند خون صرفا به آرامی بیرون می‌آید مثل جای زانوی ساییده شده به این نوع خونریزی “مویرگی ” می‌گویند. مهم ترین مسئله در خونریزی مویرگی عفونت است.بنابراین تمیز نگه داشتن و ضدعفونی کردن آن ناحیه اهمیتی بیشتر از خونریزی دارد.

نوع دوم خونریزی “سیاهرگی” نام دارد. معمولا رنگ خون، قرمز تیره و یا جگری است. به این دلیل تیره است چون اکسیژن به اندازه نوع خونریزی مویرگی در زخم وجود ندارد. این نوع خونریزی با فشار مستقیم به خوبی کنترل می شود. کمی زمان بیشتری می‌برد تا خون لخته شود، اما با کمترین میزان فشار روی زخم کم کم بند می‌آید. نوع سوم خونریزی”شریانی” نام دارد. با خونریزی شریانی حتی اگر بیمار آنطرف خیابان بیمارستان باشد بدون روش فشار مستقیم تا زمانی که پزشک و نیروی کمک برسد احتمال مرگ بیمار وجود دارد.

از آنجا که از نام آن مشخص است خونریزی شریانی باعث از بین رفتن خون از شریان‌های اصلی می‌شود. شریان‌ها خون اکسیژن دار را با فشار به ارگان‌های اصلی بدن می‌رساند. احتمالا صحنه‌های این خونریزی را در فیلم‌ها دیده‌اید که خون مثل آب‌پاش با هر ضربان قلب بیرون می‌جهد. هر چقدر فشار خون  بالاتر باشد زمان بیشتری می‌برد. تقریبا با هر ضربان قلب حدود ۷۰ میلی‌لیتر خون از بدن بیرون میریزد. و از آنجا که به علت حادثه و ترس ضربان قلب به بیشترین میزان خود می‌رسد مطمئنا خون بسیار ی با ضربان‌های تند قلب بیرون می رود. چیزی به طور میانگین ۷ لیتر در دقیقه. این میزان در بین زنان میان‌سال در حدود ۵ لیتر و مردان ۶ لیتر است و جوانترها هم به همان میزان تقریبی ۷ لیتر می رسد. با این وجود بدن در عرض چند دقیقه خالی از خون خالی و خشک می‌شود. و اینجاست که تاثیر کمک اولیه یا همان فشار مستقیم را در نجات جان مجروخ می‌فهمید. اصلا کار سختی نیست اگر مجروح در اثر ضعف قدرت این را نداشته باشد که فشار وارد کند، هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد تنها فشار در حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه کافی به نظر می‌آید.   بنابراین با این کار ساده شما می‌توانید جان مجروح را نجات دهید فقط به ترس خود غلبه کنید.

نکته مهم:

مطمئنا شرایطی هم هست که شما نمی توانید با فشار خونریزی را متوقف کنید. برای مثال هنگام قطع عضو که تمام رگها پاره‌شده‌اند با فشار کاری از پیش نمی‌رود در این مواقع  باید از شریان ‌بند استفاده کنید. این روش سالهاست که در مواقع قطع عضو و خونریزی‌های خیلی شدید استفاده می‌شود. به این مفهوم که یک باند یا پارچه و هر چیزی که در دسترس باشد را  بالای نقطه بریدیگی محکم ببندید تا خونریزی قطع شود.  شیوه شریان بندی در بین پزشکان مختلف متفاوت است  و دلیل این اختلاف نظر هم میزان ریسک و فایده‌ای است که شریان بند دارد. وقتی شریان‌بند را می‌بندید به خوبی خونریزی را می‌توانید قطع کنید اما از آن سوی ماهیچه و بافتهای سلولی هم می‌میرند. وقتی این اتفاق می‌افتد الکترولیت و متابولیک‌های سمی و اسیدی شروع به ساخت می‌کنند هر چه زمان بیشتری شریان‌بند روی زخم بسته باشد آنها در حال ایجاد اسیدهای سمی خواهند بود و وقتی که شریان‌بند باز می‌شود احتمال اینکه ان سموم و اسیدها به به قلب برسند و باعث مرگ فوری مجروح شوند. به همین دلیل در بیشتر موارد راه حل نهایی قطع عضو است که سموم وارد بدن نشوند. برای همین منظور پزشکان معتقدند که ریسک شریان‌بند بالاتر است. با مطالعه حوادث  جنگ های اخیر عراق و افغانستان مطالعات پزشکان و گروههای امداد ونجات روی خونریزی های شریانی به این نتیجه رسید که شریان‌بند هنگامی که فشار مستقیم نتواند خون را بند بیاورد در مدت کوتاه تاثیر خواهد داشت  اما قبل از آن باید از امتحان روش فشار مستقیم مطمئن شوید.

در این تصویر قسمتهای مختلف برای فشار زخم در نواحی مختلف بدن را نشان داده‌ایم.

کمک های اولیه برای قطع خونریزی

Aزخم زیر چشم

Bزخم شقیقه

Cزخم شانه

Dزخم گردن

Eزخم بازو

Fزخم پایین بازو و آرنج

Gزخم مچ دست

Hزخم کشاله ران

Iزخم ناحیه کشاله و آلت تناسلی

Jزخم پایین زانو

K زخم پا

بقیه ۴ موارد را در سری های مجزا برایتان توضیح می‌دهیم. منتظر ۴ راه اساسی دیگر کمک های الویه باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *