,

یادگیری زبان با لذتی حریصانه!

 

نویسنده این مطلب جوانی است ۲۷ ساله، صاحب شغلی در شرکتی که روزی ۸ ساعت از وقتش را صرف آن می‌کند. باقی روز را هم صرف کارهایی می‌کند که برایش پیش می‌آید؛ از انجام پروژه‌های فریلنس، مطالعه کاری و درسی و نوشتن مقاله گرفته تا دیدن حریصانه یک سریال جدید، خواندن کتاب و دیدن دوستان. او در زندگی روزمره دو دغدغه همیشگی دارد:

  1. استفاده بهینه از وقتی که با رفت و آمد در شهر تلف می‌شود. تقریبا روزی بین ۲ تا ۳ ساعت!
  2. یادگیری زبان.

برای هر کدام از این دو دغدغه هم راه‌هایی زیادی را امتحان کرده، از گوش دادن به کتاب صوتی، خواندن کتاب الکترونیک گرفته تا خریدن کتاب ۵۰۴  و ۱۱۰۰ و استفاده ار برنامه‌های یادگیری زبان. در مجموع می‌توان گفت که موفق هم بوده، در این چند سال در همین وقت‌هایی که به جبر باید تلف می‌شد، کتاب‌های زیادی خوانده، به کتاب‌های لذت بخشی گوش داده و به دانش زیان خود بسیار افزوده.  اما هفته قبل اتفاق جذابی برای او افتاده. با سایتی آشنا شده به نام memrise.com و در نتیجه آن با اپلیکیشنی به نام memrise. اپلیکیشنی که در وصف آن تنها می‌توان گفت:

روی خوبت آیتی از لطف بر ما کشف کرد

زان زمان جز لطف و خوبی نیست در تفسیر ما

این اپلیکیشن مشکل دو دغدغه من را توامان حل کرده. من در طول مسیرهای رفت و آمدم با اپلیکیشن memrise بازی جذاب یادگیری زبان را انجام می‌دهم.

به عقیده من به عنوان کسی که سالهاست زبان را به شیوه خودآموز می‌خواند و می‌آموزد، اپلیکیشن memrise نه تنها یکی از بهترین روش‌ها را برای یادگیری زبان ارائه می‌دهد، بلکه مجموعه‌ای است کامل از تمام منابع یادگیری زبان، برای نمونه لیست زیر تنها بخشی از منابعی است که با این اپلیکیشن می‌توانید به یادگیری زبان بپردازید:

  • ۱۱۰۰ words you need to know
  • ۵۰۴ absolutely essential words
  • ۴۰۰ words of TOEFL
  • Easy English
  • TOEFL essential words

این کتاب‌ها تنها بخش کوچکی از تمام کتاب‌هایی است که این اپلیکیشن برای یادگیری زبان تدارک دیده. و زبان انگلیسی تنها یک زبان از ۸۸ زبانی است که می‌توانید در مجموعه یادگیری زبان اپلیکیشن memrise به آموختن آنها بپردازید؛ مجموعه یادگیری زبان هم تنها بخشی از مجموعه‌های اپلیکیشن memrise است. این اپلیکیشن نه مجموعه دیگر مثل تاریخ، ریاضی و علم، هنر و ادبیات و … هم دارد.

حجم گسترده دانشی که اپلیکیشن memerise ارائه می‌دهد، تنها یکی از ویزگی‌های مثبت و قدرتمند آن است. ویژگی جذاب دیگر این اپلیکیشن روش آموزش آن است. memrsie یادگیری زبان را نه تنها آسان می‌کند، بلکه آن را تبدیل به یک بازی جذاب می‌کند که شما را برای یادگیری کلمه بعدی حریص می‌کند.

شما وقتی یک کتاب یادگیری زبان را به مجموعه کتاب‌هایتان در اپلیکیشن memerise اضافه کردید، اپلیکیشن درس‌ها را در ابتدا برای شما بخش بندی می‌کند. برای مثال هر بخش ۵ یا ۱۰ یا ۱۵ کلمه.

هر کلمه را شما در این اپلیکیشن به شیوه‌ای که در عکس زیر نشان داده شده یاد می‌گیرید.

Screenshot_2015-09-18-14-00-24

معنی کلمه همراه با چند مثال به صورت شکل که کامل در یاد شما بماند. بعد از اینکه چند کلمه را یاد گرفتید نرم‌افزار شروع به پرسیدن از شما می‌کند. مانند اشکال زیر:

Screenshot_2015-09-18-14-01-50 Screenshot_2015-09-18-14-02-31 Screenshot_2015-09-18-14-02-47

به این شیوه شما باید کلمه را تایپ کنید، تلفظ آن را گوش دهید و معنی ان را به دقت یاد بگیرید. سوال‌های اپلیکیشن تا انجا ادامه پیدا می‌کند که مطمئن شود شما کلمه را یاد گرفته‌اید. این سوال‌ها در طول تمام درس‌ها تکرار می‌شوند تا اپلیکیشن مطمدن شود شود شما کلمات را یاد گرفته‌اید.

همین دو ویژگی برای من انقدر جذاب بود که برای تبلتم یک سیم کارت ۴G بگیرم تا در طول مسیرهای رفت و آمدم به یادگیری زبان بپردازم. من قبل از memrise هم با اپلیکیشن‌های یادگیری زبان کار می‌کردم. اما فقط در طول مسیر رفتم به سمت کار! چون سرحال بودم. اما memerise یادگیری زبان را چنان برای من جذاب کرده که حالا هنگام بازگشت از کار هم، در اوج خستگی بازی جذاب یادگیری زبان را ادامه می‌دهم.

یک نکته جذاب دیگر از اپلیکیشن  memrise اینکه، کتاب‌های ان قابلیت آفلاین شدن هم دارند. یعنی شما می‌توانید محتوی درس‌های یادگیری زبان را دانلود کنید؛ تا در جایی که به اینترنت دسترسی ندارید هم به بازی ادامه دهید. برای دانلود کتلب‌ها مانند عکس زیر عمل کنید.

Screenshot_2015-09-18-11-20-41

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *