۱۰ خاصیت مهم پزشکی روزه گرفتن

 

روزه علاوه بر اینکه از ارکان دین اسلام است و برای کسانی که برایشان مهم است تمامی ارکان دینشان را به درستی انجام دهند از نظر پزشکی و علم روز مورد بررسی قرار گرفته و خواص پزشکی زیادی را دانشمندان برای این فریضه دینی برشمرده‌اند. در واقع صرف نظر از واجبات دینی مسلمانان کسانی که به دین دیگری هستند هم از نظر پزشکان باید برای سلامتی و این ۱۰ خاصیت مهم هر از چند گاهی روزه بگیرند. به این خواص روزه دقت کنید  و اگر از هر کدام از این بیماری‌ها رنج می‌برید روزه درمانی کنید.

  • روزه بدن را سم زدایی می کند.

عمل روزه گرفتن سم‌زدایی بدن را زیاد می‌کند. از آنجا که در اثر روزه چربی ‌ها شروع به آب شدن می‌کند سموم بدن هم آزاد می شود و بدن سموم جمع شده را تحریک به آزاد شدن می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید از سموم بدن رها شوید روزه بگیرید حتی کله گنجشکی.

  • روزه حساسیت انسولین بدن را زیاد می کند.

حساسیت انسولین برای بدن مسئله خیلی مهم وحیاتی است.  وقتی که انسولین به سلولها تاثیر بگذارد آنها بهتر می‌توانند میزان قند خون را  بعد از وعده‌های غذایی تعادل ببخشند و این کار، برای لوزالمعده بسیار مفید و حیاتی است.

  • روزه به سیستم گوارش استراحت می‌دهد .

خواص پزشکی روزه گرفتن

با روزه گرفتن به سیستم گوارش بدن استراحت می دهید، وقتی سیستم گوارش بدن استراحت داشته باشد خیلی قویتر و موثر‌تر عمل می‌کند.

  • روزه گرفتن سیستم ایمنی بدن را بالا می برد.

این ویژگی روزه به روزه‌دار‌ها اخطار می دهد که روزه خود را با میزان زیاد غذا باز نکنند. میوه‌هایی که ویتامین A, E دارند هم میزان ایمنی بدن را بالا می برند. بنابراین هنگام باز کردن روزه باید در این میوه‌ها تعادل برقرار کنید.

  • روزه گرفتن میزان فشار خون بالا را تنظیم می‌کند.

کسانی که فشار خون بالا دارند می توانند با روزه و بدون دارو فشار خود را پایین بیاورند. با روزه و رژیم غذایی مناسب بعد از آن می‌توان همیشه فشار خون را در تعادل نگه‌داشت. کسانی که از قرص‌های فشار خون برای کنترل فشار بالا استفاده می‌کنند هنگام روزه گرفتن باید با پزشک خود درباره میزان و دز قرصها مشورت کنند.

  • روزه کمک می‌کند که معتادان به اعتیاد غلبه کنند.

منظور از اعتیاد تنها مواد مخدر و سیگار و الکل نیست. خیلی‌ها به قرص‌های خاصی اعتیاد دارند. روزه به معتادان بسیاری کمک کرده تا ترک کنند.  زیرا روزه میل انسان را به مصرف دارو و مواد مخدر کم می‌کند.

  • روزه کمک می‌کند تا راحتتر وزن کم کنید.

روزه گرفتن می تواند آغازی برای شروع رژیم‌های لاغری باشد. روزه ذخیره چربی‌های بدن را می‌سوزاند. هرچند  روزه گرفتن و هیچ نخوردن گزینه خوبی برای رژیم لاغری نیست اما بدن را برای شروع یک رژیم کاهش وزن آماده می کند.

  • روزه التهاب و برخی آلرژیها را از بین می‌برد.

مطالعات اخیر نشان داده است که روزه برخی التهاب‌ها و آلرژیهای بدن  و آسم و آب ریزش فصلی را بهبود می‌بخشد. دانشمندان معتقدند که بیماریهایی چون ورم مفاصل و بیماریهای پوستی چون پسوریازیس(داءالصدف) را درمان می‌کند حتی برخی معتقدند که روزه به طور معجزه‌آسایی بیماری ورم مخاط روده را خوب می‌کند.

  • روزه گرفتن کمک می کند که رژیم غذایی سالم داشته باشید.

اگر می‌خواهید به رژیم غذایی خود یک تحولی ببخشید و به سمت سالم غذا خوردن حرکت کنید از روزه شروع کنید. تحقیقات نشان داده است که روزه تمایل و اشتها به غذاهای کنسروی و فست فود را کم می‌کند و بدن تمایل به سمت میوه و سبزیجات و غذاهای سالم و مقوی دارد. این شروع خوبی برای نخوردن غذاهای فرآوری شده و مضر است.

  • روزه پوست را تمیز و چشم‌ها را روشن می‌کند.

روزه‌دار ها خودشان متوجه روشن شدن و شفاف شدن پوست و  چشم می‌شوند که دلیل عمده آن هم به همان گزینه اول یعنی سم زدایی بدن برمی گردد.

با همه این ویژگی ها روزه تنها بار معنوی برای روزه‌داران ندارد گویا بار سلامت و پزشکی آن کمتر از لذت معنوی‌اش نیست.

 

لینک اصلی

 

8 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *