۱۰ کتاب برای نوجوانان

انجمن ملی معلمان زبان انگلیسی امریکا و مجله تس، از ۵۰۰ معلم پرسیده‌اند که نوجوانان قبل از تمام کردن دوران راهنمایی چه کتاب‌هایی باید بخوانند. از پاسخ‌های جمع‌آوری شده لیستی از ۱۰۰ کتاب برای نوجوانان منتشر شده که این مطلب ۱۰ کتاب برتر این لیست را معرفی می‌کند.

اولین کتاب از لیست ۱۰ کتاب برای نوجوانان، رمان ۱۹۸۴ جورج اورل است. پسر اورل و حافظ میراث اورل دباره این انتخاب می‌گوید: این کتاب برای جامعه و زمانه ما همانقدر تازه است که زمانی که جورج اورل کتاب را می‌نوشت.

دومین کتابی که نوجوانان باید بخوانند کتاب کشتن مرغ مقلد یا کشتن مرغ مینا به نویسندگی هارپر لی، نویسنده امریکایی در سال ۱۹۶۰ است. جالب آنکه سومین کتاب برتری که نوجوان باید بخوانند باز هم اختصاص به جورج اورول و کتاب مزرعه حیوانات او دارد. پسر اورول درباره علت این دو انتخاب می‌گوید: نوجونان باید تشویق شوند تا کتاب‌های جورج اورول را بخوانند. چرا که او به ما آموزش می‌دهد تا فکر کنیم، آنچه که به ان فکر می‌کنیم بنویسیم و از بیان کردن افکارمان ابایی نداشته باشیم.

یکی از معلمانی که در انتخاب این ۱۰ کتاب حضور داشته می‌گوید، انتخاب کتاب‌ها اصلا کار آسانی نبوده. چرا که شما همواره باید توازنی را در انتخاب کتاب‌ها حفظ کنید. اینکه آیا باید کتاب‌هایی را انتخاب کنید که نوجوانان از خواندن آنها نهایت لذت را می‌برند یا اینکه کتاب‌هایی را انتخاب کنید که نوجوانان با خواندن انها با دنیا و طرز فکر جدیدی آشنا می‌شوند.

در ادامه این ۱۰ کتاب به ترتیب معرفی شده‌اند:

  1. رمان ۱۹۸۴ از جورج اورول
  2. کشتن مرغ مقلد، هارپر لی
  3. مزرعه حیوانات، جورج اورول
  4. سالار مگس‌ها یا ارباب مگس‌ها از ویلیام گلدینگ نویسنده انگلیسی برنده نوبل ادبیات.
  5. موش‌ها و آدم‌ها رمانی کوتاه از جان اشتاین بک نویسنده امریکایی برنده نوبل ادبیات.
  6. مجموعه کتاب‌های هری پاتر
  7. سرود کریسمس از چارلز دیکنز.
  8. ناطور دشت از جی دی سالینجر نویسنده امریکایی. این کتاب آنقدر معروف و تاثیرگذار بوده است که کاراکتر اصلی این کتاب، هولدن کالفیلد را خیلی‌ها می‌شناسند. جالب هم است که بدانید، قاتل جان لنون انگیزه کشتن جان لنون بعد از خواندن این کتاب به او الهام شده است!
  9. آرزوهای بزرگ از چارلز دیکنز.
  10. غرور و تعصب از جین آستین

خوشبختانه تمام این کتاب‌ها به فارسی ترجمه شده‌اند و در دسترس هستند. حتی نسخه الکترونیکی بعضی از کتاب‌ها را می‌‌توان از همین اینترنت تهیه کنید. ویژگی مشترک تقریبا تمام این ۱۰ کتاب علاوه بر داستان‌های تازه و جذاب آنها، آموزندگی آنها و آشنا کردن خواننده با حقایق اجتماعی آموزنده‌ای است که تا پیش از خواند کتاب با آنها آشنایی نداشته. این ۱۰ کتاب برای نوجوانان انتخاب شده‌اند اما مسلما خواندن آنها برای بزرگسالان بسیار تاثیرگذارتر خواهد بود. مخصوصا برای ما ایرانیان که اغلب در هر سن و سالی که باشیم از لحاظ دانش اجتماعی نوجوان حساب می‌شویم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *